Angielska pościel z falbankami

Uroczy komplet pościeli to idealny prezent dla nowożeńców. Jednak oczywiście można też kupić go dla siebie, zwłaszcza jeśli jest to wyjątkowa pościel z falbankami i z haftem angielskim. Wygląda ona naprawdę bardzo ładnie i bez wątpienia śpiąc w niej ma się piękne sny…

Ponieważ pościel z falbankami i haftem wygląda bardzo romantycznie zachwyca ona szczególnie panie, które lubią też rzeczy haftowane oraz z falbankami. Tego typu pościel jest robiona z bawełny perkalowej, lnu, rzadziej z satyny. najczęściej jest biała. W komplecie powinna znaleźć się duża poszwa na kołdrę, dwie poszwy na poduszki oraz dwie poszewki na jaśki. Wszystkie oczywiście wykończone falbanką z haftem angielskim. Ewentualnie może być też tak, że falbanki pozostają gładkie, natomiast haft znajduje się na samych poszwach. Wersja najbardziej ozdobna to pościel, która została udekorowana pięknymi haftami zarówno na poszwach, jak i na falbankach. W ogóle falbanki mogą być dość krótkie, ale bywają również długie, lejące. Każda z tych wersji wygląda ciekawie.

Na czym właściwie polega haft angielski? Czy pościel i obrusy z haftem richelieu oraz angielskim to to samo? Okazuje się, że nie zupełnie. W obu tych rodzajach haftu charakterystyczne jest dziurkowanie materiału, są one ażurowe. Natomiast różnią się techniką wykonywania. W przypadku richelieu najpierw się haftuje, a potem wycina przestrzenie między wzorami. Jeśli chodzi o haft angielski najpierw powstają różnego rodzaju otworki w materiale, a potem się je obszywa. Mogą być zresztą również łączone z haftem tradycyjnym. Dziurki mogą być małe i okrągłe, ale również nieco większe o podłużnych czy łezkowatych kształtach. Obszywa się je atłaskiem, muliną lub jedwabnymi nićmi. Oczywiście haft angielski jest dość pracochłonny, zwłaszcza jeśli ozdabia się nim całą pościel, a nie na przykład małą serwetkę. Nic dziwnego, że pościel angielska jest zaliczana do bardzo eleganckich oraz ma raczej wysoką cenę. Właśnie dlatego częściej kupuje się ją w prezencie niż na własne potrzeby.