Bieżniki, serwety i obrusy z haftem richelieu

To jak prezentuje się nasz salon zależy nie tylko od jego urządzenia, ale także od wystroju. Na pewno niezwykle ważne są ozdobne firanki i zasłony, ale także obrusy czy serwetki. Stwarzają przytulna atmosferę, w której chce się przebywać jak najdłużej.

Różnego rodzaju serwety i bieżniki mogą być używane na co dzień. Dekoruje się nimi stół, ławę, szafki. Natomiast obrus pojawia się na stole, kiedy spodziewamy się gości albo planujemy świętować w rodzinnym gronie urodziny, walentynki czy Boże Narodzenie. Z pewnością pośród najładniejszych obrusów można wymienić te z haftem richelieu. Rzeczy ozdabiane takim haftem są idealne dla osób, które lubią styl vintage. Pościel z haftem angielskim, zasłony z falbankami, zazdrostki w oknie kuchennym, a w salonie serweta lub obrus z haftem weneckim. Tak właśnie inaczej zwana jest technika richelieu. Ma się ona kojarzyć z kardynałem Armandem Jeanem Richelieu. Haft richelieu jest piękny i ażurowy. Efekt ostateczny to połączenie haftowanych wzorów i kształtnych otworów, wyciętych w tkaninie. Robi to naprawdę duże wrażenie i oczywiście wymaga odpowiedniej wprawy oraz doświadczenia.

Obrusy, serwety i bieżniki z haftem richelieu nie należą może do najtańszych, ale za to są bardzo eleganckie. Jeśli chodzi o obrusy, to wzory najczęściej pojawiają się na rogach. Natomiast serwety i bieżniki ozdabiane są w ten sposób w całości. Najbardziej tradycyjnie wyglądają białe ozdoby tego typu, ale coraz częściej można się spotkać z innymi kolorami. Jest to oczywiście bardziej praktyczne, bo łatwiej wyprać obrus w ciemniejszym kolorze. Nie widać też tak bardzo na nim zachlapań, które mogą się pojawić podczas rodzinnego obiadu, zwłaszcza jeśli biorą w nim udział małe dzieci. Na pewno warto mieć w domu obrus lub serwetę z haftem richelieu. Jeśli ktoś lubi robótki ręczne może oczywiście spróbować nauczyć się tej techniki i robić bieżniki oraz serwetki samodzielnie. Najlepiej zacząć właśnie od czegoś drobniejszego i łatwiejszego. Na ozdabianie obrusu przyjdzie pora, kiedy nabierze się już pewnej wprawy.