Firany, zasłony, lambrekiny, zazdrostki z haftem lub koronką

Koronki i hafty mogą ozdabiać różne elementy mieszkania. Najczęściej można się spotkać z falbankami przy pościeli dziecięcej lub tej w sypialni rodziców, haftami na obrusie i serwetkach, ale również wszystkie te elementy mogą dotyczyć wystroju okna.

Oryginalne firanki i zasłony mogą wnieść naprawdę wiele jeśli chodzi o wystrój pomieszczenia. Kiedyś koronkowe firanki były używane w wielu domach. Z czasem zaczęto od tego odchodzić, ale teraz znów powraca moda na nie. Niektórym przypominają dzieciństwo i wakacje w domu u babci. Inni po prostu lubią bardzo taki styl. Tego typu firanki są na tyle ozdobne, że nie zawsze potrzebne są do nich zasłony. Bardzo ładne są również firanki haftowane. Do nich dobiera się zwykle jednokolorowe zasłony, które mogą współgrać z kolorem wzorów na firance. Oczywiście bywa też tak, że firanki są gładkie, natomiast zasłony udekorowane są haftowany wzorami, falbankami albo koronką.

Niektórzy oprócz firanek i zasłon stosują też lambrekiny, czyli dekoracyjne pasy materiału ozdabiające górę okna. Zazwyczaj są z takiego materiału jak zasłony i są rodzajem połączenia pomiędzy nimi. Lambrekiny mogą mieć również piękne hafty. Bywają także wykończone falbaną. Inny rodzaj krótkiej ozdoby okna to zazdrostka. Bardzo ładnie wyglądają zazdrostki z haftem richelieu, angielskim lub koronkowe. Zazwyczaj znajdują się one w kuchni. Nie zawsze są wieszane na samej górze, czasami w połowie okna. Poza tym można zawiesić jedną koronkową zazdrostkę na górze, a drugą niżej, tak żeby dochodziła do samego dołu okna. Taki nieco rustykalny styl może bardzo ocieplić atmosferę w kuchni. W ogóle wszelkiego rodzaju zasłony i firanki z koronkami, falbankami, haftami powodują, że w domu czy mieszkaniu robi się wyjątkowo przytulnie. Oczywiście zwykle tego typu ozdoby dotyczące aranżacji okna wybierają kobiety, jednak panowie raczej nie protestują. Chociaż bez wątpienia w mieszkaniu żyjącego samotnie mężczyzny nie można się raczej spodziewać haftowanych firanek i zasłon z falbankami, a w mieszkaniu  kobiety jak najbardziej.