Białe poszewki z bawełny i lnu

Jeśli ktoś pamięta wczesne dzieciństwo i kilkudniowe przyjazdy do babci, to może też przypomina sobie wyjątkową pościel z białej bawełny albo lnu – mięciutką i ozdobiona falbankami. Dzisiaj powraca się do poszewek w stylu vintage. Nadają one sypialni wyjątkowego charakteru.

Jedni lubią ręczniki i pościel z monogramami, inni z haftem angielskim. Rustykalna pościel z falbankami robiona jest zwykle, tak jak to było przed laty, z wysokogatunkowej bawełny albo lnu. Uroku dodaje jej fakt, że najczęściej jest wykańczana ręcznie. Nie ma więc nic wspólnego z fabrycznie i masowo wykonywaną pościelą. Takie ozdobne poszewki na poduszki i kołdrę to doskonały pomysł na prezent. Nie dość że ładny, to jeszcze luksusowy. Natomiast oczywiście warto pomyśleć o tym, żeby również sobie sprawić przyjemność w postaci zakupu pościeli w stylu retro. Charakterystyczne są tutaj falbanki, koronki i hafty. Koronka może być naszyta na materiał i tworzyć w ten sposób bardzo delikatna ozdobę. Oczywiście koronki, podobnie jak falbanki pojawiają się też dookoła poszewek.

Bardzo ładnie wygląda pościel z haftem richelieu lub angielskim. Jednak ponieważ jest ona ażurowa trzeba pamiętać, aby poduszki lub kołdra wkładane do poszewek miały ładny kolor, bo będzie je częściowo widać pomiędzy wzorami. Natomiast często na poszewkach w babcinym stylu pojawiają się też wzory haftowane w tradycyjny sposób. Najczęściej są to motywy roślinne i kwiatowe. Ponieważ tego typu pościel jest zwykle biała trzeba uważać na nią podczas prania. Natomiast bawełna i len są trwałe. Poszewki powinny długo pozostać w idealnym stanie. Ważne jest również to, że są to materiały naturalne, które przepuszczają powietrze. To bardzo ważne podczas snu. Żeby naprawdę dobrze nam się spało nasza pościel powinna być z wysokiej jakości i oddychających tkanin oraz powinna być wyjątkowo ładna. Oczywiście wiele osób woli nowoczesne poszewki z satyny, bez ozdób, haftów i falbanek. Natomiast zwolennicy pościeli w stylu rustykalnym uważają, że ich łóżka są wyjątkowo przytulne i rano po prostu szkoda z nich wychodzić.